گزارشی فشرده از کنگره ی بین المللی ابن شهر آشوب

با سلام وعذر خواهی از رویشی های عزیز به خاطر وقفه ی حدود دو هفته ای در نوشتن یادداشت !

بالاخره زمان موعود فرا رسید و کنگره ای که حدود دو سال برای آن از جانب برگزارکنندگان زحمت کشیده شد ، در ساعت نه و بیست دقیقه ی صبح روزچهارشنبه 29/8/1392 باتلاوت آیاتی چند از قرآت کریم به وسیله ی یکی از قاریان بر جسته  آغاز شد .پس از تلاوت قرآن کریم  مجری کنگره  پشت تریبون قرار گرفت وبا زمینه سازی فضا  و  خوش آمد گویی به میهمانان به معرفی مختصر زندگی ،آثار وخدمات   علامه ابن شهر آشوب ساروی مازندرانی پرداخت . آنگاه  پیام  مقام  معظم رهبری از طرف آیت الله هاشم رسولی محلاتی در ساعت نه و چهل دقیقه قرائت شد . ساعت نه و پنجاه و پنج دقیقه ، پیام تصویری حضرت آیت الله جوادی آملی  پخش شد  . ساعت ده و بیست و پنج دقیقه حجه السلام جلالی امام جمعه ی فریدونکنار پیام حضرت آیت الله سبحانی را قرائت کرد . آیت الله طبرسی نماینده ی ولی فقیه ، امام جمعه ی ساری و رئیس کنگره ، ساعت ده و چهل و پنج دقیقه  به جایگاه آمد و به حضار خوش آمد گفت . حجه السلام ابراهیمی مسئول اداره ی ارشاداسلامی ساری و دبیر محترم کنگره به اختصار از چگونگی بر گزاری همایش و تلاش عوامل در طول مدت قریب به دو سال گزارشی ارائه داد و از همه ی نهاد ها ، سازمان ها،شخصیت های حقیقی و حقوقی جهت بر گزاری خوب آن تشکر کرد .

پایان بخش بر نامه های صبح همایش ، قبل از رو نمایی دو اثر ترجمه ای از کتاب های علامه ابن شهر آشوب و دوجلد کتاب مجموعه مقالات بر گزیده ، سخنرانی حضرت آیت الله آملی لاریجانی ؛ رئیس محترم قوه ی قضائیه بود . چکیده ی بحث ایشان تحت عنوان" نقش عالمان بزرگ درهویت بخشی جامعه" این بود که بخش مهمی از هویت فرهنگی ، علمی یک جامعه ازناحیه ی عالمان بزرگ آن جامعه است . ایشان فرمودند : امثال شیخ طوسی ، شیخ مفید ، علامه  ابن شهر آشوب ساروی مازندرانی ، نقش بی بدیلی در تحویل دادن سنت های گذشته به ما دارند . آقای لاریجانی در ادامه بیان کردند که گرچه  مدرنیته  سوغاتی  است که  از  غرب آمده و متاسفانه  برخی  از واداده های فکری را به خود جلب کردکه بگویند بایداز نوک پا تا فرق سر  فرنگی شد واز سنت  خداحافظی کرد ، اما درخود غرب افرادی مثل گاد امر پیدا می شوند که با نوشتن کتابی به نام " حقیقت و روش " در واقع  اعاده ی  حیثیت  نسبت  به سنت می کنند و می گویند : تمام افعال واعمال ما بر گرفته از سنت است و تعلیم و تربیت بر اساس سنت شکل گرفته . ایشان درادامه با توجه به تاکید بر این نکته که امثال ابن شهر آشوب را باید از منظر هویت بخشی به جامعه دید گفتند : یکی از آثار شناختن مفاخری چون ابن شهر آشوب ، خودآگاهی جامعه است و خود آگاهی عامل استقلال است .

جلسه ی عصر که از ساعت سه و سی دقیقه شروع شد ، همزمان در چهار گروه و چهار اتاق و در دو مرحله ی قبل و بعد اذان بر گزار گردید . در این چهار سالن در هر نوبت سه چهار نفر مقاله ی خودشان را خواندند و داوران محترم و مخاطبان به نقد و بررسی آن  پرداختند . حقیر در نوبت دوم مقاله ام را تحت عنوان "بایستگی اصول مذهب از دیدگاه علامه ابن شهر آشوب "در گروه کلام خواندم و از آن دفاع کردم .درروز دوم همایش وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی پرداختند ودر اختتامیه ی کنگره که در سالن همایش های دارالشفای قم برگزارگردید ، شخصیت های علمی واساتید حوزه ودانشگاه حضورداشتند.حضرت آیت الله جوادی آملی ازجمله ی این شخصیت ها بودند که به ایراد سخنرانی پرداختند . گرچه به خاطرتدریس نتوانستم تمام سخنرانی معظم له را دنبال کنم امادرهمان محدوده ی زمانی نیم ساعته از چشمه ی فیض جوشان ابهره مند شدم .ایشان پس ازبیان دور نمایی ازشخصیت علمی ابن شهر آشوب ساروی مازندرانی به این نکته اشاره کردند که آشوب علامه ابن شهر دارای یک منظومه ی فکری بوده اند. کتاب هایی که دراین مراسم رونمایی شده اند عبارتنداز:

1)ترجمه ی  کتاب "مناقب آل ابی طالب " از علامه ابن شهر آشوب باترجمه ی آقای دکتر حسین صابری در شش جلد 2) مجموعه مقالات برگزیده ی کنگره در دو جلد

 

/ 0 نظر / 17 بازدید