فیلتر سنگین رای اعتماد

با وجود اینکه منتخب مردم ، درنظام اسلامی از رقبای خویش پیشی گرفته و شعارها و برنامه هایش مورد قبول مردم واقع شده ، اما  قانون   اساسی جمهوری  اسلامی  برای  حفظ   و حراست ازاین آراء و جلوگیری از هر گونه بهره برداری های غیراصولی ، سه صافی متقن را برای به دست گرفتن دولت ، پیش بینی کرده است که عبارتند از: تنفیذ ، تحلیف و رای اعتماد . دو  تا  از  این  سه  صافی  به  شخص  رئیس جمهور بر می گردد و یکی هم به کابینه اش!حکم تنفیذ به رئیس جمهور  مشروعیت می بخشد و او را درمقابل رهبری متعهد می نماید. در تحلیف، رئیس جمهور در پیشگاه نمایندگان ملت به خداسوگند یاد می کندکه تمام وظایف قانونی اش رابه خوبی انجام دهد.درصافی سوم ،نمایندگان مردم سعی می کنند با توجه  به اطلاعات  موجود و شناخت  فردی یا حزبی،صلاحیت تک تک وزرای پیشنهادی رئیس جمهور را از جهات گوناگون در حوزه ی وزارت  معرفی  شده  به بحث  وبررسی جدی بگذارند و پس ازآن به وزرا رای اعتماد یا عدم اعتمادبدهند!این صافی درکنارآن دوصافی، از اهمیت به سزایی برخورداراست چراکه باقابلیت ها،زمینه ها وبرنامه های ریز و درشت مردان کابینه به صورت چالشی برخورد می شود تا ازقبل آن ، آن چه حقیقت است آشکارشود.   
 در همین راستا از روز دوشنبه تا پنج شنبه نمایندگان ملت به بررسی صلاحیت های وزرای پیشنهادی آقای دکتر روحانی درجلسات سنگین صبح و عصر ،پرداختند و به نوعی مرحله ی دوم حماسه ی سیاسی را خلق کردند . آن هادرکش و قوس نفس گیرترین مرحله ی تشکیل دولت جدید،به پانزده وزیراز هجده وزیر پیشنهادی رئیس جمهوررای اعتماد دادند. وزرای آموزش وپرورش،علوم وورزش وجوانان نتوانستند رای اعتماد را از مجلس به دست بیاورند.با رای اعتماد نسبتا بالای مجلس به وزرا ،کابینه ی آقای روحانی عملا تشکیل شده است.با سرعت و جدیتی که ازآقای رئیس جمهور دیده شده،ان شاءالله هرچه سریع تروزرای جدیدی را برای کسب رای اعتماد در سه وزارت خانه ی مذکور معرفی خواهند کرد تا تمامیت کابینه هر چه زودترکارش را آغاز کند.   

/ 1 نظر / 19 بازدید
raha

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. اگر هم با تبادل لینک موافقید در خدمتیم نشانی وبلاگمان www.rahgozar60.mihanblog.comلطفا مارا با عنوان عمو همه چیز دون لینک کنید و خبر بدهید مرسییی